Economist

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Sarcini si responsabilitati primare
• Realizeaza calculatii si analize privind costurile de productie, deviatiile fata de costurile previzionate/planificate
• Verifica modul de gestionare a stocurilor si analiza acestora – vechime, viteza de rotatie
• Efectueaza analiza comparativa a datelor si modificarilor care intervin in procesul de productie
• Monitorizeaza secvential realizarea targetului de productie si a costurilor implicate
• Introduce si ruleaza date referitoare la productie si elaboreaza rapoarte specifice (forecast de vanzari, stocuri, capacitati de productie) pentru corelarea cerintelor cu resursele;
• Monitorizeaza evolutia costurilor, consecvent, activ si constant, identificand variatiile in timp util, propunand masuri pentru realizarea economisirilor posibile, urmarind implementarea acestor masuri.
• Propune masuri factorilor decizionali, pentru corectarea depasirilor obiectivelor de cost, pe baza de solutii pertinente si adecvate la situatie, intr-un format care faciliteaza transmiterea informatiei, in mod complet, corect si concis.
• Elaboreaza rapoarte, analize, auditand activitatea curenta si propunand solutii de imbunatatire a productivitatii si eficientei companiei.

CERINTE

Cunostinte si abilitati necesare
• cunoasterea foarte buna a aspectelor financiare, contabile si juridice specifice unei companii private de productie
• capacitatea de a rezolva probleme deosebite si de asumare decizii
• abilitatati de rol dezvoltate si de relationare cu toate nivelurile ierarhice ale companiei
• abilitati de comunicare concisa si clara, eficienta
• cunostinte avansate de MS Excel si sisteme ERP (Microsoft Dynamics AX constituie un avantaj)
• abilitatea de a analiza datele pentru a detecta neconformitatile si inexactitatile
• capacitate de organizare a propriei activitati si de a lucra cu termene impuse

Educatie si experienta necesara
- licentiat/a in domeniul economic - Contabilitate sau Finante
- experienta in procese de analiza economica
- foarte bune cunostinte de limba engleza scris si vorbit
- domiciliul in Baia Mare/judetul Maramures

BENEFICII OFERITE

Oferta
- oportunitate excelenta pentru dezvoltarea carierei intr-o companie multinationala
- transport asigurat la locul de munca