Asistentă medicală stomatologie

Centrul Social de Sănătate Denta Groși

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asistarea medicului stomatolog în desfașurarea tratamentelor specifice ;
- Utilizarea și întreținerea corectă a aparaturii existente în cabinet;
- Pregătirea cabinetului, materialelor și a instrumentarului în vederea desfășurării tratamentelor;
- Întreținerea curățeniei în cabinetul de lucru;
- Consemnarea în fișele pacienților și în registrul de consultații a manoperelor efectuate de medicul stomatolog;
- Dezinfectarea și sterilizarea instrumentelor stomatologice ;
- Dezinfectarea suprafețelor de lucru din cabinetul dentar și a unitului dentar;
- Pregătirea pacienților și răspunsul prompt la solicitările acestora;
- Îndrumarea pacienților privind igiena dentară conform instrucțiunilor medicului stomatolog;
- Participare activă la programele de educație.

CERINTE

- O bună stăpânire a limbii române;
- Studii de specialitate în domeniu - posesor al diplomei de asistent medical eliberată de instituțiile de învățământ acreditate în România;
- Posesor al adeverinței de liberă practică eliberată de Ordinul Asistenților Medicali și vizată anual;
- Aptitudini de utilizare a tehnologiei digitale și a programelor de PC;
- Cunoașterea instrumentarului stomatologic uzual, precum și a materialelor/substanțelor de uz stomatologic;
- Cunoașterea tratamentelor/manoperelor uzuale de stomatologie;
- Persoană organizată, dinamică, cu o atitudine pozitivă;
- Sociabilă, comunicativă, capabilă sa lucreze în echipă;
- Orientată spre detaliu.

BENEFICII OFERITE

- Se oferă un mediu de lucru curat, atractiv, cu personalitate;
- Salarizare decentă;
- Program de lucru part-time;
- Posibilitate de dezvoltare profesională.

Intreprindere Socială - Centru Social de Sănătate care are în componență pe lângă partea de stomatologie un cabinet de logopedie și o componentă de asistență socială. Suntem preocupați constant de calitatea serviciilor medicale oferite și urmărim mereu să contribuim la protejarea sănătății. Ne dorim să contribuim la coeziunea socială a comunității și la ameliorarea standardelor de viață.
Credem în echitatea în sănătate și că fiecare persoană are oportunitatea de a-și atinge potențialul de sănătate deplin. Recunoaștem și susținem rolul educației într-o protecție socială eficientă dar mai ales în creșterea calității vieții.