MANAGER de CAZ pentru Programul SOS Satele Copiilor Bacău

SOS Satele Copiilor Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea postului:
Angajatul urmează să implementeze metoda managementului de caz conform standardelor specifice, incluse în legislaţia românească, pentru copiii şi tinerii aflaţi cu măsură de protecţie la SOS Satul Copiilor Hemeiuș şi în Comunitatea de Tineri Bacău.

Principalele responsabilităţi:
- Întocmește și reactualizează dosarele beneficiarilor;
- Adună informații și pregătește planul de intervenție individualizată pentru fiecare copil/tânăr din Programul SOS Bacău;
- Se implică în pregătirea procesului de transfer al tinerilor din SOS Satul Copiilor București în Comunitățile de Tineri;
- Stabileşte contactul şi colaborează cu DGASPC-urile, SPAS-uri, cu ONG-uri, serviciile sociale, spitale sau orice alte instituţii care pot oferi informaţii cu privire la copiii în dificultate, pentru admisia acestora în conformitate cu prevederile legale şi strategia de admisie a SOS;
- Asigură implicarea familiei biologice, a părinţilor sociali, a consilierilor, a reprezentantului legal şi a copilului şi îi sprijină pe aceştia în toate demersurile întreprinse pe parcursul managementului de caz (acompaniere, sprijin emoţional, consiliere, întâlniri periodice);
- Colaborează cu instituțiile publice care activează în domeniul protecției copilului (DGASPC partenere, Primării, Agenția de Plăți și Inspecție socială locală, Case de Pensii şi Asigurări Sociale, Secţii de Poliţie, Notari Publici, Tribunalul Bucureşti);
- Monitorizează situaţia beneficiarilor după încetarea măsurii de plasament din cadrul SOS Satele Copiilor România, locaţia Bacău.

CERINTE

Cerințele postului:
- Absolvent de studii socio-umane (cu licenţă);
- de preferat – membru în Colegiul Naţional al Asistenţilor Sociali;
- cel puţin 3 ani de experienţă relevantă în domeniul protecţiei copilului; experienţă în întocmirea dosarelor sociale (anchete sociale, evaluări, completarea planurilor individualizate de protecţie şi a planurilor de intervenţie specifică);
- Cunoştinţe solide de legislaţie în protecţia copilului.

Abilități:
- Bucurie de a lucra cu şi pentru copii şi familii în dificultate;
- Empatie, simţ de răspundere;
- Capabil să îşi gestioneze timpul şi să lucreze sub presiune;
- Răbdare, empatie şi bucurie de a lucra cu copii şi adolescenţi;
- Om de echipă, orientat către rezolvarea de probleme, cu simţ de răspundere;
- Flexibilitate, spirit de iniţiativă, atitudine pozitivă.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită CV-ul și o scrisoare de intenție pe adresa de e-mail: andreea.boroanca@sos-satelecopiilor.ro

SOS Satele Copiilor s-a clădit pe baza unor convingeri şi atitudini fundamentale, ce reprezintă esenţa succesului nostru. În indeplinirea misiunii noastre, următoarele valori durabile ne ghidează acţiunile, deciziile şi relaţiile: CURAJ, ANGAJAMENT, ÎNCREDERE, CREDIBILITATE. Noi oferim o familie copiilor ajunşi în dificultate, îi ajutăm să-şi clădească singuri un viitor şi contribuim la dezvoltarea comunităţilor în care ei trăiesc.