Inginer / Subinginer

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Execută lucrări de mentenanţă pentru echipamentele de protecţie, automatizare, circuite secundare din staţiile de transformare, punctele de alimentare, posturile de transformare, separatoare şi reanclanşatoare telecomandate din zona atribuită şi participă la executarea unor lucrări ce vizează modernizarea sistemelor de protecţie şi automatizare şi a celor de implementare şi extindere a sistemelor SCADA şi automatizare a distribuţiei.
• Realizarea lucrărilor de configurare, parametrizare a releelor numerice de protecţie şi automatizare; executarea lucrărilor de mentenanţă pentru sistemele de circuite secundare, echipamentele de protecţie, automatizare, comandă, control, redresoare, invertoare din staţiile de transformare, punctele de alimentare, posturile de transformare; executarea lucrărilor de mentenanţă la sistemele de circuite secundare aferente reanclanşatoarelor şi separatoarelor telecomandate;
• Participă la realizarea lucrărilor de modernizare a sistemelor de protecţie şi automatizare, înlocuirea aparatajului secundar cu adaptarea schemelor de circuite secundare, pozare (înlocuire) cabluri de circuite secundare din staţiile de transformare, puncte de alimentare şi posturi de transformare;
• Participă la realizarea lucrărilor de intervenţie accidentală din staţii de transformare, puncte de alimentare, posturi de transformare, sisteme de automatizare a distribuţiei (SAD) şi SCADA, în cazul avariilor, incidentelor şi defecţiunilor ce apar în comutaţia secundară;
• Realizează calculul reglajelor protecţiilor de distanţă pentru relee clasice (ex. RD110, D114, PD3/2) în baza dispoziţiilor DET Bacau
• Întocmeşte instrucţiuni tehnice interne pentru exploatarea echipamentelor aferente comutaţiei secundare;
• Participă ca instructor la cursurile de pregătire organizate la Centrul de Instruire şi Perfecţionare Suceava pentru personalul PRAM
• Acordă suportul tehnic pentru elaborarea/verificarea proiectelor tehnice ce ţin de instalaţiile de protecţie şi automatizare;
• Răspunde de păstrarea şi folosirea mijloacelor fixe şi obiectelor de inventar date în folosinţă; ia măsuri pentru a evita degradarea lor; prezintă în termen pentru verificare mijloacele de protecţie a muncii din dotare;
• Stă la dispoziţia formaţiei PRAM, apt pentru efectuarea serviciului şi se prezintă la locul de muncă în cel mai scurt timp, la solicitare, atunci când este consemnat la domiciliu;
• Întocmeşte situaţii centralizatoare la nivelul formaţiei operative de lucru PRAM pentru necesarul de materiale, scule şi dispozitive, etc.;
• Participă la recepţia lucrărilor executate de către terţi în situaţia în care este desemnat în acest sens;
• Urmăreşte indicatorii din programul de management integrat calitate-mediu-SSM proprii formaţiei şi transmite raportarea lor către departamentele/serviciile solicitante;
• Răspunde de aplicarea în activitatea sa a normelor tehnice şi legislaţiei în vigoare; Răspunde de respectarea disciplinei tehnologice specifice sarcinilor de serviciu încredintate;
• Respectă prevederile ITI-SSM specifice activităţii PRAM; Răspunde de autenticitatea şi calitatea documentelor emise (note de constatare, comenzi de lucrări, buletine de verificare, procese verbale);
• Răspunde de efectuarea calitativă, cantitativă şi în termen a sarcinilor de muncă încredintate;

CERINTE

Adecco Resurse Umane angajeaza pentru clientul sau, compania E-ON Distributie Romania, organizatie multinationala de prestigiu, activa in domeniul energetic: Inginer

Profilul candidatului:
- Studii superioare tehnice, specialiatea electrotehnică/electroenergetică
- Cunostinte IT: pachetul de programe Office, Autocad, cunostinţe IT minim necesare pentru operarea tehnicii din dotare
- limba engleză – minim necesar pentru operarea aplicaţiilor software din dotare şi a înţelegerii documentaţiilor tehnice aferente releelor numerice de protecţie
- Cunoaşterea principiilor de funcţionare şi realizare a sistemelor de protecţie şi automatizare, aferente instalaţiilor electrice de distribuţie de înaltă şi medie tensiune; cunoaşterea echipamentelor primare utilizate în instalaţiile electrice de distribuţie de înaltă şi medie tensiune;
- Permis de conducere cat. B
- Spirit de observaţie; capacitate de percepție şi prelucrare a informaţiei, atenţie distributivă; lucru în condiţii de stres; disciplină tehnologică; capacitate de analiză şi interpretare a fenomenelor şi evenimentelor de natura electrică;

DESCRIEREA FIRMEI

ADECCO RESURSE UMANE SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 4
Nr. ORCB J40/12364/2003, CUI RO15739037
Capital social subscris si varsat: 392.440 Lei
Nr. autorizatie Agent de Munca Temporara: 17/2005
Autorizatie seria nr. B/ 0000008/25.10.2005
Nr. Operator Date Personale: 15866
Tel: 00 40 21 300 35 46, Fax: 00 40 21 300 35 54
E-mail: office@adecco.ro, Web: www.adecco.ro

ADECCO ROMANIA SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 3
Nr. ORCB J40/4467/2000, CUI RO 13002186
Capital social subscris si varsat: 360.575 Lei
Nr. Operator Date Personale: 15862

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46; e-mail: recrutare@adecco.ro

ARAD - Mihai Eminescu nr. 45, Tel: 0257 / 281 147; E-mail: arad@adecco.ro

BRASOV - Str Petru Rares Nr 10; Tel.: 0040 - 372/70.57.95; e-mail: brasov@adecco.ro

CLUJ - Str. Vasile Lupu Nr 36 , Tel: 0264/ 406 234; e-mail: cluj@adecco.ro

IASI - Bld. Tutora Nr. 4, bl. B4 scara D, Tel: 0232 / 206 120; e-mail: iasi@adecco.ro

ORADEA - Str. Tudor Vladimirescu Nr 26; Tel.: 0040 - 727 735 160 e-mail: oradea@adecco.ro

PITESTI - Str. Fratii Golesti Nr. 57, etaj 2; Tel: 0248 / 612 303; e-mail: pitesti@adecco.ro

PLOIESTI - Str Mercurului Nr 1, Tel: 0244/ 519 320; e-mail: ploiesti@adecco.ro

SIBIU - Str. Vasile Milea Nr 11, Ap 57, Tel: 0269 / 206 450; e-mail: sibiu@adecco.ro

TIMISOARA - Str. Popa Sapca Nr. 12 tel: 0256/ 432 211; e-mail: timisoara@adecco.ro