Farmacist / Asistent Farmacist

GE Farmaciile Sf. Spiridon

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUTII /RESPONSABILITATI FARMACIST:
-Asigura eliberarea medicamentelor cu/fara prescriptie medicala, a produselor igienico cosmetice si a dispozitivelor medicale, conform regulilor de buna practica;
-Participa la activitatea farmacovigilenta;
-Asigura consilierea pacientilor in spatiul de confidentialitate, la cererea acestora;
-Executa orice alte activitati conforme cu legile in vigoare sau stabilite de Directorul General, care sunt compatibile cu domeniul sau de activitate.

ATRIBUTII/ RESPONSABILITATI - Asistent Farmacist:
-indeplineste operatiuni de specialitate sub indrumarea, coordonarea si supravegherea directa a farmacistului diriginte / farmacistul desemnat ca loctiitor al acestuia;
-Participa la aprovizionarea, receptia, depozitarea, conservarea medicamentelor si a celorlalte produse de uz uman detinute detinute si eliberate in mod legal prin farmacie;
- Asigura eliberarea medicamentelor fara prescriptie medicala si a altor produse, materiale sanitare;
- Asigura inventarierea lunara a stocului de marfuri si transmite informatiile necesare persoanelor competente;
- Raporteaza Farmacistului Diriginte orice neconcordanta intre stocul fizic si datele din programul de gestiune

CERINTE

CERINTE PENTRU OCUPAREA POSTULUI:

1.Studii (specialitate, nivel) :
-Farmacie, nivel superior- Farmacist;
-Scoala postliceala sanitara, Asistent Farmacie- Asistent Farmacie;

2.Autorizari:
-Certificat de membru al Colegiului Farmacistilor din Romania- pentru Farmacist ;
- Certificat de membru OAMMR- Asistent Farmacie;

3. Cunostinte necesare:
-Legislatia privind regimul produselor farmaceutice si al plantelor, substantelor si preparatelor stupefiante si psihotrope;
-Codul deontologic al farmacistului elaborat de Colegiul Farmaciştilor din România;
-Reguli de buna practica farmaceutica emise de Ministerul Sanatatii;
-Cunostinte utilizare PC, cunoasterea modului de operare a unui program informatic compatibil cu cel al CNAS;
-Legislatia privind gestionarea deseurilor care provin din produse farmaceutice deteriorate sau expirate;

4.Abilitati si aptitudini:
-Initiativa, inteligenta, atentie concentrata;
-Tact, empatie si discretie in relatiile interumane;
-Cinste, corectitudine, rigoare, integritate si moralitate;
-Calm, cu un bun potential energetic si control comportamental;

BENEFICII OFERITE

Pe langa beneficiile materiale imediate( servicii medicale, grila de salarizare competitiva, bonusuri in functie de gradul de implicare, realizarea obiectivelor si pentru fidelitate, .s.a.)iti oferim si alte motive sa ni te alaturi:
-sansa de a lucra intr-o echipa de profesionisti;
-sansa de formare profesionala continua;
-mediu de lucru dinamic si placut, in care ideile si atitudinea proactiva sunt incurajate;
-bune conditii necesare dezvoltarii profesionale;
-sansa de a lucra intr-o companie care incurajeaza spiritul de echipa si competitia.

Lantul de Farmacii Sf. Spiridon a fost infiintat in anul 2011 si detine un numar de douazeci de farmacii in judetele Bacau, Iasi si Neamt. In prezent avem 110 angajati, farmacisti si asistenti de farmacie, care servesc pacientii dintr-un portofoliul de peste 19.000 de produse.