ELECTRICIAN PRAM

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Execută lucrări de mentenanţă pentru echipamentele de protecţie, automatizare, circuite secundare din staţiile de transformare, punctele de alimentare, posturile de transformare, separatoare şi reanclanşatoare telecomandate din zona atribuita şi participă la executarea unor lucrări ce vizează modernizarea sistemelor de protecţie şi automatizare şi a celor de implementare şi extindere a sistemelor SCADA şi automatizare a distribuţiei.
• Execută lucrări de mentenanţă pentru sistemele de circuite secundare, echipamentele de protecţie, automatizare, comandă, control, redresoare, invertoare din staţiile de transformare;
• Execută lucrări de mentenanţă pentru sistemele de circuite secundare, echipamentele de protecţie, automatizare, comanda, control, redresoare din punctele de alimentare şi posturile de transformare;
• Execută lucrări de mentenanţă pentru echipamentele de protecţie, automatizare, comandă, control, instalaţiile de curent continuu, redresoare, echipamente de comunicaţie aferente redresoarelor şi separatoarelor telecomandate;
• Execută lucrari de mentenanţă pentru dispozitivele de măsură şi monitorizare a parametrilor energiei electrice (A-metre, kV-metre, MW-metre, MVAr-metre, analizoare de calitate, aparate înregistratoare, indicator de ploturi, traductoare);
• Execută lucrari ce vizează modernizarea sistemelor de protecţie şi automatizare, înlocuirea aparatajului secundar cu adaptarea schemelor de circuite secundare, pozare (înlocuire) cabluri de circuite secundare din staţiile de transformare, puncte de alimentare şi posturi de transformare;
• Execută lucrări de verificare, reparaţii relee de protecţie şi automatizare în laborator, reparaţii truse de curent-tensiune şi alte instalaţii de verificări din dotare;
• Răspunde de respectarea prevederilor ITI-SSM specifice activităţii PRAM;
• Răspunde de respectarea disciplinei tehnologice specifice sarcinilor de serviciu încredinţate şi de efectuarea calitativă, cantitativă şi în termen a sarcinilor de muncă încredinţate;
• Răspunde de autenticitatea şi calitatea documentelor emise (note de constatare, comenzi de lucrări, buletine de verificare, procese verbale);
• Să îşi însuşească şi să respecte prevederile legislaţiei din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă şi măsurile de aplicare a acestora, regulamentele de exploatare tehnice, tehnologiile, instrucţiunile şi/sau procedurile care privesc funcţia lor şi locul de muncă în care îşi desfăşoară activitatea;
• Să cunoască procedurile de scoatere de sub tensiune a persoanelor electrocutate şi de acordare a primului ajutor;
• La constatarea unor abateri de la prevederile IPSSM-02, ale instrucţiunilor tehnice interne, ale fişelor tehnologice, precum şi a unor defecte in instalaţiile electrice care ar putea pune in pericol securitatea oamenilor, să ia măsuri, în limita competenţei sale şi să comunice cele constate şefului direct sau ierarhic superior;

CERINTE

Adecco Resurse Umane angajeaza pentru clientul sau, compania E-ON Distributie Romania, organizatie multinationala de prestigiu, activa in domeniul energetic : Electrician PRAM

Profilul candidatului:
- Studii medii: liceul sau şcoala de arte şi meserii (profesională), profil electric
- Cursuri perfecţionare: în domeniul protecţiilor prin relee;
- Experienţă profesională: minim 2 ani în activitatea de exploatare şi mentenanţă a instalaţiilor de distribuţie a energiei electrice
- Legislaţie, prescripţii şi standardele de specialitate în domeniul de activitate;
- Instrucţiuni proprii de securitate şi sănătate în muncă, Instrucţiuni proprii pentru situaţii de urgenţă, Instrucţiuni Tehnice Interne de Securitate şi Sănătate în Muncă;
- Normele şi prescripţiile tehnice referitoare la automatizări, protecţii şi circuite secundare, regulamente de exploatare tehnică a reţelelor electrice de distribuţie.
- Cunoaşterea principiilor de funcţionare şi realizare a sistemelor de protecţie şi automatizare, aferente instalaţiilor electrice de distribuţie de înaltă şi medie tensiune, cunoaşterea echipamentelor primare utilizate în instalaţiile electrice de distribuţie de înaltă şi medie tensiune
- Permis de conducere cat. B (cerinţă obligatorie)
- Spirit de observaţie; capacitate de percepţie şi prelucrare a informaţiei, atenţie distributivă, lucru în condiţii de stres, disciplină tehnologică, capacitate de analiză şi interpretare a fenomenelor şi evenimentelor de natură electrică, disponibilitate de lucru in program prelungit;

DESCRIEREA FIRMEI

ADECCO RESURSE UMANE SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 4
Nr. ORCB J40/12364/2003, CUI RO15739037
Capital social subscris si varsat: 392.440 Lei
Nr. autorizatie Agent de Munca Temporara: 17/2005
Autorizatie seria nr. B/ 0000008/25.10.2005
Nr. Operator Date Personale: 15866
Tel: 00 40 21 300 35 46, Fax: 00 40 21 300 35 54
E-mail: office@adecco.ro, Web: www.adecco.ro

ADECCO ROMANIA SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 3
Nr. ORCB J40/4467/2000, CUI RO 13002186
Capital social subscris si varsat: 360.575 Lei
Nr. Operator Date Personale: 15862

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46; e-mail: recrutare@adecco.ro

ARAD - Mihai Eminescu nr. 45, Tel: 0257 / 281 147; E-mail: arad@adecco.ro

BRASOV - Str Petru Rares Nr 10; Tel.: 0040 - 372/70.57.95; e-mail: brasov@adecco.ro

CLUJ - Str. Vasile Lupu Nr 36 , Tel: 0264/ 406 234; e-mail: cluj@adecco.ro

IASI - Bld. Tutora Nr. 4, bl. B4 scara D, Tel: 0232 / 206 120; e-mail: iasi@adecco.ro

ORADEA - Str. Tudor Vladimirescu Nr 26; Tel.: 0040 - 727 735 160 e-mail: oradea@adecco.ro

PITESTI - Str. Fratii Golesti Nr. 57, etaj 2; Tel: 0248 / 612 303; e-mail: pitesti@adecco.ro

PLOIESTI - Str Mercurului Nr 1, Tel: 0244/ 519 320; e-mail: ploiesti@adecco.ro

SIBIU - Str. Vasile Milea Nr 11, Ap 57, Tel: 0269 / 206 450; e-mail: sibiu@adecco.ro

TIMISOARA - Str. Popa Sapca Nr. 12 tel: 0256/ 432 211; e-mail: timisoara@adecco.ro