OENOLOG / INGINER TEHNOLOG

Sc Agro Verde SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Coordonarea si participarea la activitatile de prelucrare a strugurilor, de producere, conditionare, stabilizare si imbuteliere a vinurilor;
- Exercitarea controlului tehnic in toate fazele de producere a vinurilor;
- Supravegherea fluxului tehnologic si controlul calitatii produsului pe intreg flux tehnologic;
- Respectarea practicilor si tratamentelor oenologice admise in productia de vinuri;
- Efectuarea controlului analitic al vinurilor;
- Degustarea;
- Sa stapaneasca tehnica de vinificatie, sa cunoasca diverse tehnologii de vinificatie;
- Sa efectueze corect analize chimico-fizice si biologice ale vinului;
- Sa aplice corect si responsabil metodele si tehnicile potrivite echipamentelor din crama;
- Sa intervina in procesele biochimice ale fermentatiei astfel incat sa garanteze calitatea produsului final;
- Sa cunoasca si sa respecte normele pentru a crea conditii igienico-sanitare si de siguranta e instalatiilor /echipamentelor;
- Sa detina cunostinte de automatizare, tehnice, mecanice si de utilizare a echipamentelor folosite in productie (vinificatie );
-Sa detina experienta in gestionarea diferitelor faze ale cultivarii vitei de vie ;
-Sa detina cunostinte despre varietatea de vite si soiuri si sa selectioneze dintre acestea pe cele care se adapteaza zonei in care se afla ferma viticola si perspectivelor pietei.

CERINTE

- Studii superioare de specialitate finalizate ( industria alimentara/stiinte si tehnologii viticole sau similar);
- Minim 2 ani experienta in gestiunea generala a cramei;
- Participare la campaniile de recolta, vinificatie, invechire a vinului, imbuteliere si comercializare;
- Capacitate de adaptare, spirit de echipa, abilitate in gestionarea raporturilor interpersonale, pasiune pentru propria munca;
- Flexibiliatea programului de lucru in timpul campaniei de recolta si a anumitor faze particulare in procesul de prelucrare a vinului;
- Foarte bune abilitati de organizare si planificare;
- Capacitate de analiza, sinteza, interpretare date;
- Limba engleza sau italiana fluent.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv;
- Se asigura transport si cazare.