Consilier Clientela si Operatiuni

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Dezvolta relatiile cu clientii pe care ii are in portofoliu
• Vinde produsele si serviciile bancii, urmarind indeplinirea obiectivelor personale comerciale
• Fidelizeaza clientii prin calitatea produselor si a serviciilor oferite
• Urmareste cresterea rulajelor conturilor pentru clientii existenti, prin propunerea de noi produse si servicii personalizate pe tip de client
• Urmareste evolutia soldurilor si operatiunile clientilor importanti
• Supravegheaza riscurile si optimizeaza rentabilitatea relatiilor cu clientii si cu celelalte structuri implicate in activitatea desfasurata
• Urmareste evolutia relatiilor cu clientii, consiliaza si rezolva reclamatiile in colaborare cu alte servicii ale bancii
• Actualizeaza in IBank datele de identificare si datele de contact ale clientilor din portofoliu si ale clientilor din afara portofoliului, pentru care efectueaza operatiuni bancare
• Pregateste si analizeaza dosarele de credit, conform instructiunilor in vigoare
• Urmareste si contacteaza clientii din portofoliu fara tranzactii/ rulaje, pentru a preintampina reactivarea lor
• Cauta si atrage noi clienti, identifica clientii potentiali,
• Colaboreaza cu consilierii persoane juritice pentru atragerea managementului sau salariatilor companiilor in randul clientilor fizice .

CERINTE

• Cunostinte generale economice, bancare generale, vanzari, despre BRD, despre concurenta, specificul si evolutia pietei
• Cunostinte tehnico-comerciale specifice produselor bancare
• Cunoasterea legislatiei romanesti in materie de credite
• Cunostinte informatice: Excel, Word , PPT
• Experienta bancara generala sau agent vanzari, asigurari, promoter, relatii publice

Profilul candidatului:

• Studii superioare
• Orientare spre client
• Comunicare
• Abilitati de vanzare si persuasiune
• Cooperare, lucru in echipa
• Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ
• Organizare
• Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor
• Orientare spre rezultat

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.