Director Economic - Alexandria

Strateg HR Services

Job expirat

RESPONSABILITATI

Recrutam Director Economic, locat in Alexandria, pentru clientul nostru, important grup de companii din jud. Teleorman, aflat in dezvoltare.

- Organizeaza si raspunde pentru activitatea financiar-contabila a societatilor din grup, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
- Coordoneaza activitatea departamentului financiar-contabil si stabileste responsabilitati specifice, obiective si termene de realizare a acestora pentru personalul din subordine;
- Asigura si verifica inregistrarea corecta, in conturile si in perioada contabila adecvata a documentelor contabile, astfel incat sa permita intocmirea corecta a situatiilor financiare;
- Aproba si vizeaza documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitate si raspunde pentru intocmirea acestora in conformitate cu normele legale in vigoare;
- Raspunde pentru aplicarea corespunzatoare a Reglementarilor contabile in vigoare privind intocmirea situatiilor financiare ale societatilor din grup;
- Asigura si verifica intocmirea raportarilor contabile, in cadrul termenelor de raportare;
- Responsabil pentru implementarea si aplicarea corespunzatoare a politicilor, procedurilor si strategiilor contabile proprii grupului;
- Intocmeste raportarile contabile/fiscale catre organele statului si autoritatile fiscale din Romania, cu respectarea termenelor de raportare prevazute de legislatie;
- Monitorizeaza termenelor scadente, a obligatiilor fiscale cu titlu de impozite si taxe, contributii etc, datorate autoritatilor statului;
- Urmareste incasarea la termen a creantelor;
- Reprezinta societatea in relatia cu auditorii si institutiile statului.

CERINTE

- Absolvent studii superioare de profil Economic;
- Experienta pe o pozitie similara – minim 3 ani;
- Experienta anterioara in coordonare de echipa;
- Calitatea de Expert Contabil reprezinta un avantaj;
- Utilizator experiementat al pachetului MS Office (in special Excel);
- Cunoasterea Navision reprezinta un avantaj;
- Buna cunoastere a legislatiei contabile si fiscal in vigoare;
- Experienta in domenii precum: servicii, comert, productie;
- Reale abilitati de relationare si comunicare;
- Persoana proactive, energica, pasionata de cifre.

BENEFICII OFERITE

- Salariu motivant
- Tichete de masa
- Telefon, laptop
- Masina, locuinta de serviciu (in caz de relocare)

DESCRIEREA FIRMEI

Strateg HR - attracting people!