Sef serviciu financiar-contabilate

Societate de servicii publice

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Contabilizeaza si inregistreaza operatiunile si documentele financiar-contabile
- Efectueaza componente ale soldurilor conturilor si efectueaza reglari pe baza acestora;
- Efectueaza inchiderea conturilor de venituri, cheltuieli si TVA, verifica si regleaza balantele de verificare lunare ;
- Listeaza si indosariaza registrul Carte Mare, balantele, jurnalele auxiliare;
- Completeaza lunar Registrul Jurnal pe baza jurnalelor auxiliare;
- Completeaza trimestrial sau de cate ori este cazul Registrul de Evidenta Fiscala;
- Completeaza anual Registrul Inventar;
- Stabileste impozitele de plata (exclusiv cele legate de salariile personalului) si intocmeste declaratiile privind impozitul pe profit;
- Efectueaza toate operatiile necesare inchiderii exercitiului financiar si intocmeste proiectul situatiilor financiare semestriale si anuale;
- Supravegheaza arhivarea documentelor cu care lucreaza, conform atributiilor;
- Colaboreaza la stabilirea politicilor contabile;
- Colaboreaza la tinerea corecta si la zi a evidentei financiare si contabile;
- Duce la indeplinire sarcinile stabilite pe cale ierarhica.

CERINTE

Studii:
-absolvent al invatamantului superior economic de specialitate;
Vechime:
-sa probeze o vechime de cel putin 3 ani in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile;
Cunostinte:
-sa posede cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric si financiar-contabil;
-sa posede cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
-sa probeze o buna cunoastere a conducerii contabilitatii computerizate;
Aptitudini:
-inteligenta (gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza);
-capacitate de organizare si conducere a activitatii serviciului;
-capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali;
-corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii;
Atitudini:
-obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor economice, financiare si sociale, receptivitate, spirit de echipa (sincer, dispus la colaborare)