RESPONSABIL PSI, SSM, SU

TERPENA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilități
- Planifică, organizează si coordonează activitatea privind SSM si SU;
- Participă, alaturi de sefii departamentelor implicate, la realizarea instruirii pe linie SSM ( o dată pe lună, sau cu ocazia introducerii unui echipament de lucru, sau a unei modificări a echipamentului de protecție individual), precum și pe linie de PSI;
- Controlează modul cum se respectă normele de bază, cărora s-au facut instruirile și comunică, conducerii firmei, abaterile constatate;
- Răspunde de amenajarea și dotarea punctelor de lucru cu echipamente de protecție necesară pe linie de SSM si PSI;
- Evaluează riscurile de muncă și contribuie la prevenirea accidentelor de muncă;
- Tine evidența fiselor de protecția muncii și verifică, ca atunci când se schimbă locul de muncă, angajatului respectiv să i se înmâneze aceste documente;
- Răspunde de amenajarea și dotarea punctelor SSM si PSI;
- Se ocupă de dotarea cu instinctoare a zonelor unde pericolul de incendiu este crescut, conform legislatiei în vigoare;
- Verifică dacă instinctoarele sunt în funcțiune și termen de garanție;
- Indeplinește orice dispoziție data de șefii ierarhici superiori;
- Emite rapoarte specifice postului, la solicitarea șefului ierarhic;
- Organizează, păstrează și arhivează toate documentele specifice departamentului, conform procedurilor interne;
- Elaborarează și actualizează planul de prevenire și protecție;
- Elaborează instrucțiuni proprii pentru completarea și/sau aplicarea reglementarilor de securitate și sănătate în muncă;
- Ține evidența posturilor de lucru care, la recomandarea medicului de medicina muncii, necesită testarea aptitudinilor și/sau control psihologic periodic;
- Ține evidența echipamentelor de muncă;
- Urmarește verificările periodice, intreținerea, manipularea și depozitarea echipamentelor;
- Asigură instructajul de protecția muncii și SU pentru angajați;
- Verifică respectarea normelor legale de SSM și SU în unitate si propune soluții acolo unde este cazul;
- Creează și implementează planuri pentru eliminarea factorilor de risc (accidente sau îmbolnăviri profesionale etc);
- Intocmesște și implementează proceduri specifice activități de SSM si SU;
- Intocmește bugetul privind sănătatea și securitatea la locul de muncă, privind echipamentele de lucru și protecție și celelalte cheltuieli de protecția muncii și SU;
- Reprezintă societatea în relația cu autoritățile statului pe probleme de SSM și SU.

CERINTE

- Cunoștinte solide legislative privind PSI, SSM si SU;
- Curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca cu o durata de cel puțin 80 de ore;
- Curs in domeniul Situatiilor de Urgenta;
- Onest, atitudine proactivă, fire comunicativă, rezistență la stres, capacitate de organizare, persoană orientată spre rezolvarea problemelor, abilități de lucru în echipă, disponibilitate la program prelungit;
- Posibilitate de relocare în Orăștie sau navetă.

BENEFICII OFERITE

- Posibilitatea de activa într-un mediu de lucru profesionist și dinamic;
- Posibilitatea de dezvoltare a carierei într-o companie solidă;
- Posibilități de promovare în cadrul companiei;
- Pachet salarial atractiv, în funcție de performanțe.

S.C. TERPENA S.R.L., cu sediul în Orăstie, judetul Hunedoara, cu o vechime în domeniu de peste 16 ani, este o societate cu capital privat românesc ce activează în industria chimică, specializată în fabricarea de Uleiuri Esentiale şi Chimicale Aromatice.
Datorită implicării în dezvoltare si diversificare a produselor, societatea Terpena este unul dintre principalii jucători pe piata fabricării Uleiurilor Esentiale si Chimicalelor Aromatice din Europa.