Responsabil Depozite si Flux Logistica - Sibiu

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Receptia materiilor prime, componentelor, ambalajelor si a marfurilor necesare fabricatiei:
-Supervizeaza operatorii receptie pentru receptiile facute, verificarea / procesarea documentelor de transport, verificarea cantitativa si calitativa (sa nu fie containere sau paleti deterioarati) a celor receptionate, inregistrarea in SAP;
-Raspunde de identificarea corespunzatoare a marfurilor receptionate si directionarea lor conform situatiilor regasite inspre zona de receptie Calitate sau depozit componente / materii prime / ambalaje;
- Respecta in toate actiunile de receptie, depozitare, identificare, etc. standardul FIFO;
- Informeaza responsabilul furnizori despre receptiile facute in decursul a 24 de ore, privind stadiul, conformitatea sau non-conformitatile aparute de la furnizori;
• Raspunde de actualizarea sistemului SAP, coerenta si acuratetea datelor, precum si a conformitatii dintre datele din sistem si a miscarilor fizice;
• Raspunde de conformitatea stocurilor din depozitele companiei intre SAP si teren;
• Raspunde, asigura si conduce Inventarul fizic anual in depozite, precum si a inventarelor aleatorii realizate in vederea inregistrarii datelor si a calculului indicatorului Cycle count;
• Asigura si raspunde de alimentarea liniilor de productie din depozitul de materii prime si / sau componente sau ambalaje, astfel incat, liniile de productie sa fie continuu alimentate, cu cantitatile necesare ciclurilor de productie stabilite (per schimb sau in orice alt mod este calculat sistemul);
• Asigura si raspunde de retragerea produselor finite din liniile de productie catre depozitul de produse finite (FG), conform planificarii pe care o primeste de la responsabilul gestiune clienti din departamentul logistica;
• Raspunde si asigura pregatirea expeditiilor FG catre clienti, incarcarea camioanelor, in respectarea cerintelor specifice clientilor; Informatiile necesare le primeste de la fiecare responsabil client din departamentul logistica;
• Raspunde de respectarea standardelor automotive privind: 5S, FIFO, identificare, etc, in toate zonele gestionate: depozite si fluxuri;
• Asigura respectarea reglementarilor si a legislatiei specifice SSM in zonele de care raspunde; Verifica si raspunde de urmarirea si realizarea (cu sprijinul responsabilului SSM) autorizarilor si reautorizarilor ISCIR pentru toate mijloacele, dispozitivele, masinilor si utilajelor pe care le are in aria de responsabilitate (depozite & fluxuri), precum si a tuturor operatorilor avuti in subordine;
• Asigura, propune si raspunde de Imbunatatirea Continua in zonele gestionate;
• Raspunde de managementul echipei din subordine, inclusiv de aplicarea sistemului PRS (Performance Review System) a subordonatilor, lucrand nemijlocit in acest sens impreuna cu managerul departamentului Logistica si managerul HR.
Are in subordine:
• Operatori receptie;
• Operatori fluxuri alimentare materii prime / componente / ambalaje si retragere produse finite / deseuri;
• Operatori expeditie;
Poate inlocui managerul de logistica;
Poate fi inlocuit de managerul de logistica.

CERINTE

Adecco Permanent Placement recruteaza pentru clientul sau, companie multinationala cu activitate de productie pentru domeniul automotive.
Locatia: Sibiu.
Responsabilul de depozite si fluxuri asigura si raspunde de gestiunea tuturor fluxurilor interne si a magaziilor, privind receptia materiilor prime si a componentelor, depozitarea acestora, alimentarea liniilor de productie si retragerea produselor finite catre depozitul destinat, cu respectarea termenelor limita, a urgentelor primite si a principiilor FIFO. Asigura managementul tuturor operatorilor receptie, flux si expeditie.

Profilul candidatului ideal este cel de mai jos:
• Absolvent studii superioare tehnice (inginerie economica);
• Experienta intr-o pozitie similara de cel putin 2 ani;
• Experienta Logistica in domeniul industriei automotive;
• Cunoastere principii si instrumente specifice (Supply Chain Management) si Lean manufacturing; Implementare si calcul Supermarket, Sistem Kanban, FIFO, standard alimentare linii – identificare specifica, principii calcul Workload, bucle alimentare – durata, frecventa, loturi, etc;
• Cunoasterea si aplicarea de instrumente specifice de analiza, identificare a cauzelor radacina, stabilirea si urmarirea de AP (Action plan), urmarirea si masurarea eficientei masurilor implementate;
• Cunoasterea principiilor de functionare a sistemelor ERP din perspectiva modulelor Logistica (in speta experienta lucru in SAP pentru aceste module specifice);
• Sa cunoasca si sa aiba experienta asupra productiei in industria automotive – in termeni de prioritati, tratarea urgentelor, BOM-uri (Bill of material), calcul capacitati de productie;
• Persoana dinamica, automotivat, orientat catre client;
• Gandire logica, sistemica, persoana organizata, abordarea problemelor in maniera „Problem solving”;
• Bun comunicator, spirit de echipa si cu experienta de lucru intr-o echipa multiculturala / multidisciplinara;
• Capacitate de a conduce oameni / Leadership; .
Bune cunostinte de limba engleza.

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial atractiv;
- conditii bune de munca;
- oportunitati de dezvoltare profesionala in domeniul automotive.

DESCRIEREA FIRMEI

ADECCO RESURSE UMANE SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 4
Nr. ORCB J40/12364/2003, CUI RO15739037
Capital social subscris si varsat: 392.440 Lei
Nr. autorizatie Agent de Munca Temporara: 17/2005
Autorizatie seria nr. B/ 0000008/25.10.2005
Nr. Operator Date Personale: 15866
Tel: 00 40 21 300 35 46, Fax: 00 40 21 300 35 54
E-mail: office@adecco.ro, Web: www.adecco.ro

ADECCO ROMANIA SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 3
Nr. ORCB J40/4467/2000, CUI RO 13002186
Capital social subscris si varsat: 360.575 Lei
Nr. Operator Date Personale: 15862

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46; e-mail: recrutare@adecco.ro

ARAD - Mihai Eminescu nr. 45, Tel: 0257 / 281 147; E-mail: arad@adecco.ro

BRASOV - Str Petru Rares Nr 10; Tel.: 0040 - 372/70.57.95; e-mail: brasov@adecco.ro

CLUJ - Str. Vasile Lupu Nr 36 , Tel: 0264/ 406 234; e-mail: cluj@adecco.ro

IASI - Bld. Tutora Nr. 4, bl. B4 scara D, Tel: 0232 / 206 120; e-mail: iasi@adecco.ro

ORADEA - Str. Tudor Vladimirescu Nr 26; Tel.: 0040 - 727 735 160 e-mail: oradea@adecco.ro

PITESTI - Str. Fratii Golesti Nr. 57, etaj 2; Tel: 0248 / 612 303; e-mail: pitesti@adecco.ro

PLOIESTI - Str Mercurului Nr 1, Tel: 0244/ 519 320; e-mail: ploiesti@adecco.ro

SIBIU - Str. Vasile Milea Nr 11, Ap 57, Tel: 0269 / 206 450; e-mail: sibiu@adecco.ro

TIMISOARA - Str. Popa Sapca Nr. 12 tel: 0256/ 432 211; e-mail: timisoara@adecco.ro