INSPECTOR PROTECTIA MEDIULUI

TERPENA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Întocmirea, verificarea și transmiterea către autoritățile competente a raportărilor lunare, a declarațiilor de mediu în concordanța cu prevederile legale privind protecția mediului;
- Culegerea de date și întocmirea documentațiilor necesare obținerii/reînnoirii autorizațiilor de mediu;
- Participă la identificarea periodică a aspectelor de mediu, determinarea semnificației lor, stabilirea obiectivelor specifice și crearea programelor de management de mediu;
- Dezvolta, implementează și menține SMM, sub conducerea reprezentantului managementului;
- Ținerea evidenței cu privire la cantitățile și tipurile de deșeuri gestionate;
- Realizează raportarile de mediu (gestiune deșeuri, gestiunea ambalajelor, declarații către fondul de mediu, acte, avize de insotire transport predare substanțe periculoase, gestiune ambalaje, gestiune substanțe toxice și periculoase, etc.), să obțină sau să țină sub control a documentațiilor specifice de mediu (avize, acorduri, autorizații, contracte, etc), să realizeze documentații de mediu necesare functionării activităților din societate.
- Susținerea controalelor efectuate de către autoritați;
- Întocmirea rapoartelor cerute cu privire la aspecte de mediu și cantitațile de deșeuri gestionate;
- Gestionarea intregului volum de deseuri provenit din activitatiile desfasurate;
- Reprezintă interesele companiei în relația cu instituțiile statului pentru respectarea reglementarilor de protectie a mediului;
- Generarea, întocmirea si gestionarea documentelor de evidența a deșeurilor;
- Urmărirea noutăților legislative și aplicarea acestora în domeniul deșeurilor reciclabile generate în unitate.
- Emite rapoarte specifice postului, la solicitarea șefului ierarhic;
- Organizează, păstrează și arhivează toate documentele specifice departamentului, conform procedurilor interne;
- Elaborează instrucțiuni proprii pentru completarea și/sau aplicarea reglementărilor de protecția mediului și eliminarea deșeurilor
- Colaborează cu toate departamentele societății în ceea ce privește activitatea de protecția mediului și eliminării deșeurilor.

CERINTE

- Absolvent studii superioare tehnice, de preferință în ingineria mediului;
- Minim 3 ani pe domeniu în post similar;
- Cunostinte solide privind prevederile legale în domeniul protecției mediului și în domeniul gestionării deșeurilor;
- Curs de „Responsabil cu gestionarea deseurilor” ;
- Curs de „Auditor de mediu - ISO 14001” (reprezintă un avantaj);
- Limbi străine: engleză, nivel: mediu;
- Cunoștințe solide MS Office (în special Excel), Outlook;
- Onest, atitudine proactivă, fire comunicativă, rezistență la stres, capacitate de organizare, persoană orientată spre rezolvarea problemelor, abilități de lucru în echipă;
- Cu posibilitate de relocare în Orăștie sau navetă

BENEFICII OFERITE

- Posibilitatea de activa într-un mediu de lucru profesionist și dinamic
- Posibilitatea de dezvoltare a carierei într-o companie solidă
- Posibilități de promovare în cadrul companiei
- Pachet salarial atractiv, în funcție de performanțe

S.C. TERPENA S.R.L., cu sediul în Orăstie, judetul Hunedoara, cu o vechime în domeniu de peste 16 ani, este o societate cu capital privat românesc ce activează în industria chimică, specializată în fabricarea de Uleiuri Esentiale şi Chimicale Aromatice.
Datorită implicării în dezvoltare si diversificare a produselor, societatea Terpena este unul dintre principalii jucători pe piata fabricării Uleiurilor Esentiale si Chimicalelor Aromatice din Europa.