ECONOMIST/CONTABIL

ALCOR.COM.RO SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Post Economist/Contabil:
- absolvent de facultate economică in domeniul financiar-contabil;
- experienţă în contabilitate de minim 3 ani;
- cunoştinţe excelente de contabilitate si cunoasterea legislatiei in vigoare;
- cunostinte utilizarea program de calcul tabelar EXCEL;
- cunostinte utilizare soft contabil constituie un avantaj;
- abilitati de organizare si conducere a departamentului financiar-contabil;
- abilitati organizatorice, de comunicare si leadership;
- capacitate ridicata de analiza si sinteza;

CERINTE

Responsabilitati:
- Coordoneaza activitatea departamentului de contabilitate (supervizarea si verificarea inregistrarilor efectuate de catre personalul din Departamentul Financiar-Contabil aflat in subordine);
- Verifica operatiunile economico- financiare ale societatii;
- Cunostinte solide ale legislatiei si procedurilor financiare romane;
- Inregistrarea in contabilitate a operatiunilor legate de achizitii interne/externe, vanzari interne/externe, banca in lei/devize, casa in lei/devize, fisa de cont furnizori, clienti, mijloace fixe, stocuri, obiecte de inventar, etc;
- Inchidere lunara TVA si a conturilor de cheltuieli si venituri;
- Intocmirea decontului de TVA, a declaratiei 100, a declaratieia declaratiei Intrastat, chestionare pentru Institutul National de Statistica (lunare, trimestriale si anuale) si diverse raportari la BNR;
- Evidenta imprumuturilor si a rambursarilor aferente acestora;
- Intocmirea situatiilor financiare anuale (Bilant anual) si a raportarilor contabile semestriale (Bilant semestrial) pe baza balantei de verificare;
- Monitorizeaza relatiile cu organele de control ale statului (Directia Finantelor Publice, Directia Impozite si Taxe Locale, Garda Financiara, Comisia de Statistica, etc.);
- Elaborareaza proceduri interne privind activitatea contabila, actualizarea procedurilor contabile existente;
- Mentine un sistem de control intern adecvat cu privire la activitatea departamentului financiar-contabil;
- Sprijină auditorii externi în procesul de audit prin intocmirea rapoartelor solicitate;
- Diverse raportari catre conducerea societatii.

BENEFICII OFERITE

Beneficii:
- pachet salarial atractiv;
- contract de munca full-time/perioada nedeterminata.
- posibilitatea dezvoltarii unei cariere profesionale intr-o companie de succes.

Distribuitor zonal de uleiuri auto si industriale: Total, Elf, Cyclon, Mobil1, Castrol, Prista;
Distribuitor zonal de filtre si elemente filtrante;
Distribuitor zonal de materiale electrice pentru uz casnic, rezidential si industrial;