Consilier juridic - in domeniul Automotive, jud Alba

EuroTriade Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Intocmeste si supune spre aprobare cererile de chemare in judecata si propune actiuni si cai de atac formulate la organele de justitie pe baza documentelor puse la dispozitie, in termen, de catre compartimentele si birourile de societate,
- Intocmeste formalitatile prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv, asiguran inregistrarea documentelor la Oficiul Registrul Comertului,
- Intocmeste formalitatile necesare inscrierii de mentiuni la Oficiul Registrul Comertului precum si in fata altor autoritati cum ar fi Notarul Public
- Elaboreaza documentatia pentru obtinerea Certificatului Constatator in baza legii 359/2004 pentru punctele de lucru nou infiintate,
- Solicita Oficiului Registrului Comertului eliberarea Certificatului Constatator in baza legii 26/1990,
- Tine evidenta litigiilor si a proceselor in curs in care societatea este parte
- Urmareste respectarea legilor la toate locurile de munca si in toate domeniile si sesizeaza orice incalcare a acestora,
- Participa la perfectionarea contractelor economice si civile, a actelor aditionale la acestea si consiliaza departamentle de resort cu privire la problemele de natura juridica intampinate pe parcursul incheierii si derularii contractelor,
- Analizeaza contractele propuse de partenerii comerciali si face obiectiunile pe care le considera necesare,
- Acorda asistenta juridica in orice probleme legate de interesele societatii la solicitarea sefului direct,
- Indeplineste orice activitate cu caracter juridic incredintata de seful direct,
- Informeaza toate compartimentele interesate de aparitia, modificarea sau abrogarea unor legi, decrete, hotarari si ordonante cu privire la sfera lor de activitate,
- Vizeaza pentru legalitate toate actele si documentele care pot angaja raspunderea patrimoniala a societatii,
- Arhiveaza si tine evidenta documentelor specifice activitatii juridice, a contractelor si a deciziilor emise de conducerea societatii,
- Redacteaza documentele specifice activitatii biroului juridic,
- Primeste si distribuie corespondenta biroului juridic,
- Pastreaza secretul de serviciu.

CERINTE

- Cunostinte de Drept Comercial, Drept Civil, Drept Fiscal si Dreptul Muncii,
- Cunostiinte de operare pe calculator,
- Cunostiinte de limba engleza si/sau germana la nivel cel putin mediu,
- Experienta in specialitate minum 1 an,
- Aptitudini de comunicare, invatare si capacitati de analiza si sinteza,
- Aptitudini de lucru cu documente,
- Disponibilitate pentru program prelungit,
- Rezistenta la lucru in conditii de stres,
- Limbaj expresiv si coerent,
- Punctualitate si corectitudine,
- Asumarea responsabilitatii.

BENEFICII OFERITE

Va rugam aplicati cu CV pe adresa marius.jeler@eurotriade.com. Doar candidatii selectati vor fi contactati.

EuroTriade este o companie multinationala specializata in domeniul consultantei in resurse umane. Avem sedii in tari ca Germania, Franta, Rusia, China si Romania.
Compania a fost infiintata in anul 1989 si de-a lungul timpului si-a construit o experienta bogata in domeniul automotiv si al distributiei, avand parteneri nationali si multinationali de renume.
In intampinarea dorintelor dumneavoastra de a avea un viitor profesional cat mai bun, asteptam candidaturile dumneavoastra si ne angajam in a va oferi sansa de a lucra pentru partenerii nostri.