Asistenta clienti
Esti candidat? Cauta job
Locuri de munca

Contributii sociale in prezent si de la 1 iulie 2012 pentru venituri din dividende

Ce s-a intamplat de la 1.01.2012 cu contributiile pentru dividendele acordate persoanelor fizice care au si contracte de munca la alt angajator? Pentru dividentele aferente carui an se calculeaza contributiile, ce contributii se datoreaza si cine este obligat sa le vireze: asociatul care le primeste sau societatea care le plateste?

Aflati raspunsul la aceste intrebari, dar si o solutie incepand cu 1 iulie 2012 in randurile de mai jos.

Atentie! Beneficiarul veniturilor din dividende nu are obligatia de a plati, pentru aceste venituri, contributii la sistemul asigurarilor sociale de stat si la sistemul asigurarilor pentru somaj.

Totusi, beneficiarii acestor venituri trebuie sa acorde o atentie sporita in ceea ce priveste contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

La momentul actual, contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate pentru aceste venituri este reglementata de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.

Conform art. 257 alin. (2) lit. f) din acest act normativ, contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%.
Aceasta cota se aplica asupra:

  • veniturilor din cedarea folosintei bunurilor;
  • veniturilor din dividende si dobanzi;
  • veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si
  • altor venituri care se supun impozitului pe venit,
  • numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), alin. 21 si 22 si art. 213 alin. 2 lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

In concluzie, pentru veniturile din dividende se datoreaza contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate numai daca persoana care le realizeaza nu obtine in acelasi timp si venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), alin. 21 si 22 si art. 213 alin. 2 lit. h).

Printre aceste venituri se numara si veniturile salariale. O persoana care obtine atat venituri salariale, cat si venituri din cedarea folosintei bunurilor si venituri din dividende nu datoreaza si pentru aceste venituri contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Incepand cu data de 1 iulie 2012 vor fi aplicabile prevederile punctului 109 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 125/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.

Conform art. 29627 alin. (1) din  aceasta ordonanta, contributia de asigurari sociale de sanatate se datoreaza si de catre persoanele care realizeaza venituri din:

a) cedarea folosintei bunurilor;
b) investitii;
c) premii si castiguri din jocuri de noroc;
d) operatiunea de fiducie, potrivit titlului III;
e) alte surse, astfel cum sunt prevazute la art. 78.

La capitolul I sunt prevazute si veniturile din salarii. Astfel, o persoana care realizeaza atat venituri salariale, cat si venituri din cedarea folosintei bunurilor si venituri din dividende nu datoreaza si pentru aceste venituri contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate nici din perspectiva dispozitiilor punctului 109  din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 125/2011 aplicabile incepand cu data de 1 iulie 2012.

Mai multe detalii despre salarizare incepand cu 1 iulie 2012 aflati accesand site-ul www.ghid.esalarizare.ro.

Publicat de Divizia de Legislatia Muncii - Rentrop & Straton la data de 11 iunie 2012

Rating articol:

Puneti un link catre acest articol adaugand pe site-ul dvs codul de mai jos:

Acest material este proprietatea Myjob.ro si nu poate fi reprodus sau distribuit fara acord prealabil.
Articolul poate fi citat integral sau partial numai cu specificarea sursei si link catre www.myjob.ro