Descriere

Titlu post Coordonator
Locaţie Bucuresti
Nume organizaţie Echipa Relatii cu Organismele de Supraveghere si Control
Descriere departament Banca Comerciala Romana is the most important financial group in Romania, employing around 8,700 people and developing financial & banking businesses on both local and international markets. As a universal bank, with a network of almost 650 branches across the country, we offer our retail clients a wide range of products and services, at the highest quality and professional standards. We are also focusing on corporate clients, serviced via 50 Business Centers located in Romania?s main cities. Since 2006 we are part of Erste Bank, an Austrian based financial group. Erste Group with more than 50.000 employees is a leading player in the financial sector in Central and Eastern Europe, offering financial services to more than 16, 6 million clients and operating in 8 countries: Austria, Czech Republic, Slovakia, Hungary, Croatia, Serbia, Romania and Ukraine. BCR is the largest and most prestigious Romanian bank that motivates and challenges us, its employees, to be the best in our line of service.
Descriere scurtă

Asigura coordonarea activitatii salariatilor echipei pentru realizarea obiectivelor acesteia . Realizeaza activitatile cu grad de complexitate din cadrul echipei.

Descriere detaliată

Competente:

  • dezvoltarea relatiilor cu reglementatorii, supraveghetorii si alte institutii relevante;
  • identificarea si dezvoltarea punctelor de contact cu reglementatorii, supraveghetorii si alte institutii relevante;
  • pregatirea si administrarea actiunilor de supraveghere si control;
  • identificarea modalitatilor de implementare a legislatiei si reglementarilor financiar - bancare;
  • identificarea impactului generat de reglementari asupra liniilor de business.

Responsabilitati specifice:

  • Asigura indeplinirea rolului de punct unic de contact în relaţia cu autorităţile de supraveghere si control, in baza reglementarilor interne.
  • Identifica,dezvolta, monitorizeaza si mentine contactele si relatia cu autorităţile de supraveghere si control, in baza reglementarilor interne.
  • Pregateste si administreaza, in calitate de punct suport unic in comunicarea cu BNR,  misiunile de supraveghere si control ale BNR in cadrul BCR.
  • Coordoneaza administrarea interna activitatea de supraveghere realizată de autorităţi, conform procedurii interne a băncii referitoare la vizitele şi inspecţiile oficiale ale reprezentaţilor autorităţilor - Procedura 232
  • Coordoneazeaza, analizeaza si gestioneaza dupa caz raspunsurile /i nformarile/datele/chestionarele ce urmeaza a fi transmise autorităţile de supraveghere/control si reglementare la solicitarea acestora, si asigura suport si asistenta de specialitate in intelegerea exacta a solicitarii adresate bancii, inclusiv prin solicitarea suportului din partea autoritatii care a solicitat informatiile
  • Verifica legalitatea cererilor de date/informatii primite de la autorităţile de supraveghere/control si reglementare precum si furnizarea raspunsurilor solicitate in forma corecta şi completa, la termenul stabilit
  • Coordoneaza realizarea informarilor catre conducerea bancii in legatura cu actiunile intreprinse de autoritatile de supraveghere si control, precum si cu alte institutii oficiale, inclusiv masurile de solutionare/remediere a deficientelor constatate
  • Acordă asistenţă/suport/consultanta/punct de vedere, la cerere personalul băncii (entitati teritoriale si centrala), în vederea îndeplinirii cerinţelor de conformitate, conform reglementarilor in vigoare precum si a prevederilor procedurilor interne ale băncii şi politicii de conformitate.
  • Coordoneaza analiza si valorificarea constatarile inscrise in procesele verbale  incheiate  de autoritatile de supraveghere si control si informeaza si/sau Directorul Executiv al Departamentului Conformitate
  •  Coordoneaza analiza si verifica, dupa caz, actele de control din afara bancii, atat in unitati, cat si in administratia centrala si supravegheaza remiterea acestora directiilor de specialiatate din administratia centrala pentru adoptarea de masuri;
  • Asigura asistenta si suport, dupa caz participa la elaborarea rapoartelor expres prevazute de reglementarile organelor de supraveghere si control.
  •  Coordoneaza analiza, prelucrarea si monitorizarea observatiilor si obiectiunilor formulate atat de reprezentantii unitatilor, cat si de catre cei din administratia centrala a Bancii referitoare la constatarile inscrise in actele de control intocmite de autoritatile de supraveghere si control;
  •  Informeaza Directorul Executiv in legatura cu constatarile organelor de control, verifica si asigura gestionarea actelor de control din afara bancii, atat in unitati, cat si in administratia centrala si supravegheaza remiterea acestora directiilor de specialiatate din administratia centrala pentru adoptarea de masuri;
  • Coordoneaza si verifica elaborarea raportarilor specifice domeniului conformitate si le transmite autoritatilor de supraveghere si control;
  • Analizeaza si ofera punct de vedere/avizeaza reglementari interne din punct de vedere al conformarii cu legile, regulamentele si standardele aplicabile
  • Asigura suport in managementul proceselor de externalizare entitatilor implicate si prezinta raporate periodice Comitetului Executiv privind activitatile externalizate.
  • Coordoneaza realizarea si transmiterea raportarii bilunara catre MFP-Directia Generala de Tehnologia Informatiei a situatiei clientilor ce deschid sau inchid conturi in BCR
  •  Coordoneaza realizarea rapoartelor de conformitate (trimestrial si anual) aferente activitatii echipei;
  •  Coordoneaza si verifica elaborarea, actualizarea si implementarea reglementarilor interne specifice activitatii echipei.
  • Participa la dezvoltarea/implementarea in cadrul grupului EBG si a Grupului BCR a proiectelor in vedere asigurarii conformarii cu legile, regulile si standardele interne si internationale aplicabile.
  • Analizeaza situatiile de neconformitate si isi exprima punctul de vedere in scris;
  • Participă la realizarea analizei de management;
  • Informează Directorul Executiv al Departamentului Conformitate, in cazul aparitiei situatiilor de conflict de interes
  • Coordoneaza/verifica/ si transmite Directorului Executiv al Departamentului Conformitate raportarea saptamanal privind activitatile desfasurate in cadrul echipei coordonate.
  • Participa la instruirile organizate in scopul imbunatatirii pregatirii profesionale a personalului BCR cu responsabilitati in domeniul conformitatii si la actiunile organizate de organismele interne si internationale relevante in domeniu in tara si strainatate.
Cerinţe post

1.Studii superioare de lunga durata juridice; cursuri de perfectionare in domeniul conformitatii

2. Vechime minima in specialitate 5 ani,  din care in institutii financiar-bancare 5 ani

Cunostinte tehnice si de afaceri:

  • cunostinte aprofundate despre banca;
  • cunoasterea obiectivelor strategice ale bancii;
  • reglementari legale in domeniul bancar specifice sferei proprii de activitate;
  • standarde si practici interne si internationale in domeniul conformitatii si al riscurilor operationale;
  • fluxuri operationale;
  • normele de lucru ale bancii specifice domeniului de activitate coordonat;
  • gama de produse si servicii oferite de BCR si structura clientilor;
  • management general;
  • tehnici de control si monitorizare;
  • tehnici de comunicare;
  • cunostinte economice si financiare de baza;
  • declaratia privind Toleranta Zero la Frauda si practici ilegale
  • cunostinte despre piata bancara
  • cunostinte IT
  • cunostinte de limba straina, de preferat engleza

Aptitudini

afinitate profesionala; capacitate  organizatorica; capacitate de relationare cu alte persoane;

creativitate, potential de lider si capacitate de decizie; creativitate, inovatie, imaginatie, initiativa, gandire logica, capacitate de anticipare a schimbarilor, capacitate de adaptare la schimbari, planificare in avans, capacitate de decizie, capacitate de analiza, evaluare corelare si sinteza a informatiilor, capacitate de asumare a riscurilor, abilitati de negociere, capacitate de comunicare, spirit de observatie, capacitate de asimilare de noi cunostinte, putere de convingere, atentie distributiva, viteza de reactie.

Atitudini

simtul datoriei, al responsabilitatii, constientizarea afacerii, constiinta calitatii, hotarare in atingerea scopurilor, consecventa, perseverenta, orientare catre client, abordare strategica, gandire de ansamblu, analiza logica a situatiilor si emiterea de judecati adecvate, promptitudine, disponibilitati de relationare si de adaptare, spirit de echipa, spirit organizatoric, atentie la detalii, autocontrol in situatii de stres, integrare prin sustinerea valorilor etice ale bancii, autodezvoltare, incurajarea initiativei subordonatilor

Detalii suplimentare
Mod de candidare   Pentru a aplica, acceseaza urmatorul link:https://recrutare.bcr.ro/OA_HTML/IrcVisitor.jsp?L=RO
Experienta relevanta in domeniu   E. 2-3 ani
Nivel cariera   C. Nivel mediu (peste 3 ani)
Categorie post   Angajati cu Experienta
Categorie de angajare   Perioada nedeterminata de timp